Sivilce Bakımı

 Her yaşa uygun tedavi

 

Ergenlik sivilcesi hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Ancak özellikle gençlerin dış görünümünü etkiler ve kozmetik olarak hastaları rahatsız eder. Bu durum gençlerin sosyal hayatını etkileyebilir ve kendilerini izole edebilirler. Lİv Hospital Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği'nde sivilce tedavi her yaşta yapılabilir. Sivilcenin şiddetine göre tedavi edilmesi gerekir. İltihaplı ve iltihapsız sivilceler için uygun olan kremler, losyonlar, antibiyotikler, A vitamini ilaçları, hormonal ilaçlar (sadece kadın hastalar için), küçük cerrahi uygulamalar (koter, siyah noktaların mekanik olarak çıkarılması gibi), ışık tedavileri ve lazer uygulamaları verilebilir.

 

Sivilce tedavisi nasıl yapılmalıdır?

 

• Sivilce tedavisi her yaşta yapılabilir.

• Tedavi edilmeyen sivilceler iz bırakarak iyileşirler. Sivilce izleri kozmetik olarak kötü görünümlü olabilir.

• Tedavi için mutlaka bir dermatoloğa (cilt hastalıkları uzmanı) başvurulmalıdır.

• Eczanelerde dermatolog reçetesi dışında hazırlanan bazı karışımlar ya da aktarlardan alınan bazı bitkisel olan maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

• Sivilce tedavisi için sabırlı olunmalıdır. Çünkü tedavi sivilcenin şiddetine göre uzayabilir. (2, 3 ay ya da 1 yıl)

• Sivilce tedavisi sırasında ve tedavi sonrasında, cilt için uygun bakım ürünleri ve temizleyici gibi kozmetikler için mutlaka dermatoloğa danışılmalıdır.

• Sivilcenin şiddetine göre tedavi edilmelidir. İltihaplı ve iltihapsız sivilceler için uygun olan kremler, losyonlar, antibiyotikler, A vitamini ilaçları, hormonal ilaçlar (sadece kadın hastalar için), küçük cerrahi uygulamalar (koter, siyah noktaların mekanik olarak çıkarılması gibi), ışık tedavileri ve lazer uygulamaları verilebilir.

 

Sivilce tedavisi sırasında kozmetik ürün kullanılabilir mi?

 

Sivilce tedavisi sırasında dermatoloğun önerdiği kozmetik ürünler kullanılabilir. Bu ürünler temizleyici sabun ya da losyonlar, nemlendirici ürünler, bakım ürünleri olabilir.

Sivilceler tedavi edildikten sonra tekrar çıkabilir mi?

 

Bu durum kişinin cilt yapısına bağlıdır. Yağlı bir cilt sivilce için riskli bir durumdur. Cildin yağlanmasını engelleyen uygun ürün kullanımıyla sivilce oluşumu önlenir. Ancak tedavi sonrası sivilcelerin bir daha tekrarlamayacağını garanti etmek doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişir. Tedavi ile birlikte yeni sivilce oluşumu kontrol altına alınabilir ve sivilce izi oluşumu önlenir.

Sivilceler (Akne) Hakkında Bilinen Yanlışlar!

 

• Sivilcenin nedeni kirli cilttir. Sivilcenin asıl nedeni yağ bezlerinden aşırı yağ üretimidir ve bu durumun cilt hijyeni ile ilgisi bulunmaz.

• Sadece yağlı cildi olan kişilerde sivilce oluşur. Ciltte yağ üretimi her cilt tipinde olur. Dolayısıyla her cilt tipinde sivilce oluşabilir.

• Sivilcenin nedeni yağlı yiyeceklerdir. Bu durumu kesin olarak kanıtlayan veriler bulunmamaktadır.

• Güneş ışığı sivilcelere iyi gelir. Güneş ışığı cildi kurutur ve bazı kişilerde sivilcelerde azalmaya neden olabilir. Ancak bazı durumlarda güneş ışığı, sivilceleri tetikler ve artırır.

 

 

 

 

Submitting Form...

The server encountered an error.

Mesajınız İletildi

E-posta : info@dermaqueen.org

İletişim : +90 216 345 60 60

              +90 553 179 68 68

Adres : Osmanağa Mahallesi Bahariye Cad Ata Apt. No:8 Kat:5 D:7 Kadıköy/İstanbul

 

BİZE ULAŞIN

2015 @ DERMEQUEENGÜZELLİK, Tüm Hakları Gizlidir